Amikor gyerek voltam, csakúgy, mint a legtöbb kisiskolás, alig vártam a nyári szünetet. Minden évben ilyenkor ült be a család a piros kocka Ladába, hogy kirándulni menjen vagy elutazzon néhány napra egy-egy magyarországi fürdővárosba. Ezt egyszerűen imádtam! A nyári szünet egyébként is sok játékot és kalandot ígért mindig, mert vagy a strandon lógtunk a testvéremmel, vagy egész nap a szomszéd gyerekekkel bandáztunk. Sosem unatkoztunk, mert valahogy mindig feltaláltuk magunkat. Persze ha egyedül lettem volna, talán én is úgy érzem magam, mint Wéber Anikó Cseresznyeliget titka című könyvének főszereplője, Kitti.
Mert Kitti sokat van egyedül, és sokszor unatkozik. Ezt az űrt úgy próbálja kitölteni, hogy történeteket talál ki és nagyon sokat álmodozik. Barátnői és osztálytársai nem értik meg őt, és gyakran érzi úgy, hogy egy kicsit kiközösítik. A nyári szünetben minden barátnője izgalmas programokon vesz részt - van, aki lovastáborba megy, míg más a tengerparton sütteti a hasát -, csak Kittinek kell Cseresznyésligetre utaznia. Anyukája egyedül neveli, és miután muszáj Kanadába utaznia egy munka miatt, a kislánynak a nagybátyjáéknál kell töltenie az elkövetkező két hónapot.
Ennek persze Kitti egy cseppet sem örül, olyannyira, hogy az első hetekben nem is igazán sikerül feltalálnia magát. Mi tagadás, tényleg nem történik vele semmi izgalmas, egészen addig, amíg Ákos bácsi el nem meséli neki, hogy a kis faluban régen boszorkányok éltek, és valahol elrejtettek egy titkos könyvet. Több sem kell, azonnal nyomozni kezd, és amíg megpróbálja felkutatni az elrejtett kincset, új barátokra lel.
Kitti szeretne kitűnni a tömegből, de valahogy mindig rosszul sülnek el a dolgok. Arra vágyik, hogy befogadják és elfogadják olyannak, amilyen, ehelyett osztálytársai, a sok valóságosnak tűnő kitalált történet miatt hazudósnak gondolják. A kirekesztettség érzésén az sem segít, hogy édesanyja nem engedi még regisztrálni a Facebookra és az Instagramra, ettől úgy érzi, hogy kimarad azokból a dolgokból, melyekről ismerősei nap mint nap beszélnek.
Cseresznyeliget egy nagyon hangulatos, barátságos hely, ahol kedvesek és segítőkészek egymással az emberek. Bájos utcái római számmal vannak jelölve, és a házak előtt zamatos gyümölcsű cseresznyefák állnak. A helyszín mesebeli is lehetne, ám többeknek mégis ismerősnek tűnhet, ugyanis az írónő Rákosliget történetét és bájos utcácskáit eleveníti meg a történetben. Persze az írói szabadságot figyelembe véve sok minden változott és átalakult, mégis érezni azokat a szálakat, amelyek kötődnek a valósághoz.
A Cseresznyeliget titka hiába operál mesei elemekkel, egyáltalán nem az, inkább egy könnyed, vicces kalandregény egy leheletnyi krimiszállal. Az olvasó könnyen bele tudja képzelni magát a szereplők helyébe, hiszen Wéber Anikó, a legtöbbünk számára ismerős élethelyzeteket teremtett. Nagyon tetszett, hogy a kiskamaszok olyan aktuális problémákról is olvashatnak, mint a szegénység vagy a közösségi média nyomása.
Bár a Pagony Kiadó az Abszolút könyveivel a 9-12 éves korosztályt célozza meg, felnőtt fejjel is sikerült elmerülnöm a történetben. Már az első oldalak olvasása alatt visszahozta számomra a saját gyerekkoromat, újra ott ültem a nyári melegben nagymamámék almafáján és olvastam.
Többek között ezért gondolom, hogy szeretnék ezt a könyvet az álmodozó gyerekeknek, valamint azoknak a felnőtteknek is ajánlanám, akik még nem felejtették el, milyen fontos a fantázia, és akik nem félnek használni a képzeletüket.
Lánnyá kellett válnom, hogy végtelen mezőkön járhassak.
Ha ijesztő is volt odakint, veled sok felfedezést tettem.
Megtudtam, hogy ha sírok, akkor csillog a világ.
Megtudtam, hogy sokféle alakot ölthetünk.
Lehetünk fűszálak a réten, vagy barackok a fán.
Lehetünk lustán elterülő felhők az égen.
Lehetünk rablók és nyomozók.
Barátok, meg persze ellenségek is.
Bárkivé átváltozhatunk.
Téged azért, szeretlek, mert te is tudod ezt.
Meggyes süti
Ha hű szeretnék maradni a könyv címéhez, cseresznyés sütit készítek, de idén nagyon bőséges termése volt a meggyfánknak, ezért úgy döntöttem, meggyből készítem el. Természetesen bármilyen gyümölccsel működik, próbáld ki ribizlivel, málnával, áfonyával vagy sárgabarackkal. Gyors, könnyű édesség, mely hamar elkészül.Hozzávalók:
- 30 dkg liszt
- 15 dkg cukor
- fél csomag sütőpor
- csipet só
- 1 csomag vaníliás cukor
- 15 dkg olvasztott margarin + a tepsi kikenéséhez
- 2 dl növényi tej
- 30-35 dkg magozott meggy
A meggy kivételével mindent alaposan összekeverek egy nagy tálban. Fogok egy közepes nagyságú tepsit, kikenem egy kevés margarinnal, megszórom egy leheletnyi liszttel és beleöntöm a tésztát. A magozott meggyet rászórom a tetejére és a 180°C-ra előmelegített sütőbe teszem. 25-30 perc alatt megsül az egész, majd miután langyosra hűl, szeletelem. Mivel tojás nélküli a tészta, nem lesz szép sárga a végeredmény, de ez ne vegye el a kedved a sütéstől. Nagyon finom, kiadós és gyors édesség!