
Beatrix Potter Anglia egyik leghíresebb meseírója és képeskönyvrajzolója. Ő az a hölgy, aki ruhákba öltöztette és emberi tulajdonságokkal ruházta fel állatfiguráit. Meséiben találkozhatsz nyuszikkal, egérkékkel, malackákkal, libákkal, de még békákkal is. Vidám és tanulságos történeteket mesél a gyönyörűen illusztrált könyveiben. 2006-ban készült egy film, amely a művésznő pályájának kezdetét, és a kiadóval való kapcsolatát meséli el. Miss Potter címmel játszották a mozikban, a főszereplő nőt pedig Renée Zellweger személyesítette meg. Ennek a filmnek a regényváltozatát vetette papírra Richard Maltby, Jr.
A regényből - csakúgy, mint a filmből -, megtudhatjuk, hogy mennyi nehézséggel kellett szembenéznie Beatrixnek. A 19. század végéről beszélünk, amikor is az általános attitűd a következő: egy hölgy menjen férjhez, szüljön gyerekeket és lássa el a háztartást. Miss Potternek viszont más elképzelései voltak. Bár szülei nem bátorították, mindig is foglalkoztatták a kreatív tevékenységek. Már kisgyermekként is sokat rajzolt és az évek múlásával ez az érzéke egyre kiemelkedőbb lett. Ő és öccse nagy állatbarát hírében álltak, rengeteg háziállatot tartottak. Voltak nyuszijaik, madaraik, de még tarajos gőtéik is, és a kis Potter lány bizonyára már ekkor is egy természettudós szemével látta a világot. Valószínűleg innen jött Beatrixnek az állatok és a természet iránti szeretete, melyet történeteiben bűbájosan elevenít meg. Könyveit eleinte senki sem akarta kiadni, majd amikor megismerkedett Norman Warne-nal, minden megváltozott. Meglátta a fantáziát a hölgy történeteiben, majd 1902-ben nyomtatásba került első könyve. Ekkor találkozhattak először a gyerekek Péter nyúllal, majd később a többi barátjával, Nyuszi Benjáminnal, Cincogi Cecíliával, Jolán Kacsával és Tomi Cicával.
De azért nem alakult minden ilyen csodálatosan. Szülei semmiben sem támogatták és amikor szerelmi kötelék alakult ki a kiadójával, Norman Warne-nel, megaláztatások egész sorát kellett kiállnia. Norman megkérte Beatrix kezét, aki a szülők bánatára igent is mondott. Azt hiszem, mindenki úgy gondolja, hogy 35 évesen megérdemelte volna, hogy jóra forduljon az élete, és elszakadjon a szülői háztól. Viszont nem ez történt. Egy borzasztó tragédia rázta meg a lány életét, mely után a nagyvilágtól elzárva, egy farmra költözött és ott élt élete végéig. Itt vidéken ismerkedett meg William Heelis-szel, aki 1912-ben megkérte a kezét és egy éven belül meg is esküdtek. 30 évig éltek boldog házasságban a férjével. Igaz, ekkor is jelentek meg könyvei, de ezekben az években már inkább a család és a földgazdálkodás került előtérbe.
Beatrix Potter története megható és szomorú. Féltem attól, hogy életrajzi könyvként túl száraz lesz, de kellemesen csalódtam. Való igaz, hogy a könyv irodalmilag bőven hagy kivetnivalót maga után, viszont egy kerek képet kapunk erről a rendkívüli asszonyról és a kora ideáljairól. Ő egy okos és intelligens nő volt, ugyanakkor egy határozott és lassan ébredező személyiség is. Azt hiszem, hogy a legnagyobb sikere abban rejlik, hogy történetei és rajzai maga az őszinteség.
Kedvenc idézetek:
- Dehogynem mész férjhez – mondta az anyja. - Minden lány férjhez megy. Férjhez mentem én is, a nagyanyád is, és előbb-utóbb Fiona is férjhez fog menni.
- Hát, én nem – felelte Beatrix. - Én rajzolni fogok.
- Rajzolni? – Mrs. Potter vetett egy oldalpillantást a férjére. - És akkor ki fog szeretni?
- A műveim, az állataim. Annál több szeretetre nem lesz szükségem. Annyi szeretet bőven elég mindenkinek.
Az erdő tele van tündérekkel meg manókkal, akik rajta tartják a szemüket a gyerekeken.
Lehet, hogy nem az a sorsom, hogy boldog legyek.
Nyúl Péter kedvenc levese
Egyik lelkes kritikusom azt kérte, több egészségesebb ételt készítsek a könyvek mellé. Íme! Húsvétkor sok asztalra kerül fonott, foszlós kalács - van, akiknél édesen, másoknál sósan. Elmaradhatatlan még a főtt tojás, a reszelt torma és persze a főtt sonka. Ilyenkor a háziasszonyok süteményeket sütnek, előkerülnek a nagymama több lapos sütireceptjei, na meg a répatorta. Szerintem már mindenki degeszre ette magát a napokban ezekkel a finomságokkal, ezért egy könnyű, tavaszi, fűszeres répakrémlevessel készültem. Mielőtt a szívedhez kapnál, megnyugtatlak! Semmi köze a menzás répafőzelékhez. Bizonyára nem hangzik valami nagy durranásnak, csakúgy, mint a sült répa és a répa püré sem, de ezt bátran ajánlom. Csinálhatod édesen és sósan, a fűszerezéssel más-más karaktert adhatsz az ételnek. Sok lehetőséget látok benne, nagyon egészséges leves, 30 perc alatt elkészül és igazán pénztárcabarát. Egy próbát mindenképpen meg ér, és szerintem a kis nyusziknak is ízleni fog!
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 nagy fej lilahagyma
- 750 gramm répa (pucolva, felkarikázva mérve)
- 2 gerezd fokhagyma
- 1,5 liter víz
- 1 zöldségleves kocka
- 2 babérlevél
- 2 teáskanál curry
- 1 teáskanál őrölt római kömény
- 1 mokkáskanál őrölt gyömbér
- 1,5 deciliter kókusztej
- só, bors
Egy lábosba beleöntöm az olívaolajat, és az felaprított lilahagymát megpirítom rajta. Hozzáadom a répakarikákat és a felszeletelt fokhagymát, majd az egészet 5 percig pirítom. Vigyázok, nehogy odakapjon! Felöntöm a vízzel, beledobom a leveskockát, a babérlevelet, a curryt, a római köményt, a gyömbért és egy kevés sót. Lefedve közepes lángon főzöm, amíg a répa megpuhul. Leveszem a tűzről és az egészet botmixerrel simára turmixolom. Kicsit sózom még, ha igényli, majd hozzáöntöm a kókusztejet. Visszateszem a tűzre, hagyom, hogy egyet forrjon a leves, majd beleszórok egy kevés borsot. Ha sűrűnek találom, öntök hozzá még egy kevés vizet. Feltétnek ehhez most szeletelt rozskenyérből nyusziformákat szaggattam, majd egy tepsiben ropogósra pirítottam. Nekem elég fűszeres volt a leves, de ha szeretnél még egy kis pikantériát, akkor meglocsolhatod egy lime levével. Ez persze opcionális.
Tipp: Ha nagyon pici gyerekek is fogyasztják, akkor ne tegyél bele római köményt, gyömbért és curryt, mert a csípős, fűszeres ízek nem valók a kicsiknek. Helyette adj a leveshez egy fél narancs levét. Így is nagyon finom!