Sue Monk Kidd A méhek titkos élete című regénye több olyan elemet is tartalmaz, melyeket leginkább a nők kedvelnek a szépirodalmi művekben. A leheletkönnyű, lassan építkező történetek mindenképp ilyenek. Az pedig, hogy visszarepít bennünket az 1960-as évekbe, egyszerre jó és nyugtalanító érzést vált ki belőlünk. Érdekes belegondolni, hogy mekkora utat tettünk meg azóta, és mennyi van még előttünk, hogy legyőzzük a rasszizmust. A téma nem könnyű mégis felemelő, melynek középpontjában a szeretet és a család áll. A család, mely nem biztos, hogy attól válik azzá, hogy a tagok biológiailag a rokonaink-e vagy sem. A kötet 2004 óta nem került újra kiadásra, most viszont kapott egy csodás borítót és végre újra elérhetővé vált az olvasók számára. A történet a 21. Század Kiadó gondozásában és Barta Judit fordításában olvasható.
Főszereplőnk egy 14 éves kislány, Lily, aki apjával él Dél-Karolinában egy őszibarackültetvényen. 4 éves volt, amikor elveszítette édesanyját egy tragikus balesetben, ekkor vette apja maguk mellé az afroamerikai Rosaleent, aki szakácsnő, házvezetőnő és dada is egyben, de leginkább a kislány egyetlen támasza. Lily sokat gondol arra, hogy mi történhetett édesanyjával, de leginkább akkor érzi a hiányát, amikor apja felpofozza vagy kukoricán térdelteti.
1964-et írunk, amikor a polgárjogi mozgalom kezd győzelemre törni. Ennek Rosaleen is részese akar lenni, vágyik a változásra és el is indul, hogy szavazójegyzékbe vetesse magát, de nem jut el túl messzire. Lily mellé szegődik, szinte menekül otthonról, ám útjuk során bajba kerülnek és szökniük kell.
A kislány régebben talált egy képet anyja holmijai között, melyen egy város neve is szerepel, miután menekülni kényszerülnek, jobb híján ez lesz az úti céljuk. Így lyukadnak ki valahogy a méhészkedő Boatwright nővéreknél, akik befogadják a fehér bőrű kislány és a színes bőrű dadáját. Ezen a csodálatos helyen békére és szeretetre lelnek, de a múlt elől nem lehet elmenekülni. Lilynek rendeznie kell a kapcsolatát az apjával, meg kell küzdenie a gyásszal és meg kell találnia azt a helyet, melyet otthonnak nevezhet.
A méhek titkos élete immáron harmadik alkalommal varázsol el. Még mindig megvan az érzés, amikor először olvastam, mert ennek a könyvnek a hangulatteremtés a legnagyobb erőssége. A stílus és a megteremtett atmoszféra valóban elrepít bennünket Dél-Karolina vidékére, a füllesztő nyári hőségbe, melyet beárnyékol a rasszizmus és az ezekben az években kicsúcsosodó polgárjogi mozgalmak előszelei.
Szinte érezzük olvasás közben a kánikulát, halljuk körülöttünk a méhek dongását és akaratlanul elképzeljük magunkat, ahogy a rózsaszín ház verandáján ücsörgünk. Érezzük a szánkban a méz és az érett őszibarack édes ízét, de megelevenedik a balzsamos nyári éjszaka égi takaróját pettyező csillagtenger is.
De ennek a könyvnek nem csak az atmoszférája erős, hanem a karakterek ábrázolása is. Bár a tizenéves Lily körül forog szinte minden, a többi szereplő is nyomot hagy bennünk a történet végére. Az én kedvenceim egyértelműen a méhész nővérek és az az erős kötelék és varázslat, ahogy élnek. Rajtuk, valamint Rosaleenen keresztül meséli el a szerző, a feketéket sújtó rasszizmus történelmének egy picinyke szeletét.
A nővérek között August a legidősebb, sokat segít Lilynek és tanítja. Történeteket mesél neki, megosztja vele a tapasztalatait a méhészet rejtelmeibe is bevezeti. A kislány hamar meglátja benne az anyapótlékot, kötődni kezd hozzá.
Ám nem mindenki örül annak, hogy új jövevények érkeztek a házba, a középső testvér, June fenntartásokkal kezeli a helyzetet. És itt van még May, a harmadik testvér, aki érzékenységi rohamokban szenved és saját siratófalat épített a bánatának. Különös karakterek, de roppant szerethetőek. Szerettem, hogy mindegyikük más-más nézőpontból közelített meg egy problémát és ez a szemléletmód még több ízt hozott a történetbe.
A méhek titkos élete különleges és nagy érzékenységgel megírt regény, melyre szinte szomjazik a lélek. Lassan hömpölyög, így akik szerették A Segítséget vagy a Sült, zöld paradicsomot, ezt is kedvelni fogják. Stílusában vetekszik a szépirodalmi igényességgel megírt művekkel, a történet pedig annyira bizsergető és szívmelengető, hogy sokáig velünk marad majd.
Mézes-mandulás süti
Nem is készülhetne a könyv mellé más, mint egy isteni finom, de nagyon egyszerű kevert sütemény, melynek egyik fő össze összetevője a méz. A tetejére vágott mandulát szórtam, mely a sütéstől mennyien roppanós lett. Tálaláskor mézzel locsoltam meg a szeleteket és megszórtam még szeletelt mandulával. A recept a Preppy Kitchen oldalról van, nagyon ajánlom kipróbálásra, mert tényleg valami mennyi édesség!
Hozzávalók:
- 120 g liszt
- 1 tk sütőpor
- 1/2 tk só
- 1/4 tk őrült fahéj (opcionális)
- 1/4 tk szódabikarbóna
- 225 g lágy vaj
- 110 g nádcukor
- 80 ml méz + csorgatás a tálaláskor
- 4 nagy tojás
- 1 tk vanília kivonat
- 30 g szeletelt mandula
Először előmelegítem a sütőt 180°C-ra és egy 23 cm átmérőjű kerek tortasütő forma szélét kikenek vajjal, az aljára pedig sütőpapírt teszek.
Egy tálban összekeverem a lisztet, a sütőport, a sót, a fahéjat és a szódabikarbónát. Egy másikban a szobahőmérsékletű vajat, a cukort és a mézet. Legalább 3 percig keverem, egészen addig, amíg könnyű, krémes állagot nem kapok. Ezután hozzákeverem a tojásokat és a vanília kivonatot és alaposan elkeverem. Fokozatosan hozzáadom a lisztes keveréket, majd a kész, csomómentes masszát a tepsibe öntöm. 35-40 perc alatt készre sütöm, de kb. 20 perc után megszórom a tetejét a szeletelt mandulával. Ha idő előtt kezdene nagyon megpirulni, alufóliával letakarva sütöm tovább. Amikor kész, 20 percig pihentetem, majd óvatosan kiveszem a formából és lehúzom róla a sütőpapírt. Még melegen felszeletelem és mézzel meglocsolva tálalom!
A méhek titkos élete az Amerikai Egyesült Államokba kalauzolja az olvasót, s Lily történetével egészen az 1960-as évekig utazunk vissza az időben. Sue Monk Kidd regénye, amellett, hogy komolyan foglalkozik a rasszizmus kérdésével, arra is rávilágít, hogy a családi összetartásnak egyetlen meghatározója: a szeretet. A Blogturné Klub nyolc bloggere indul turnéra a könyvvel, hogy bemutassa ezt a magával ragadó történetet, melyet a 21. Század Kiadó csodálatos, új kiadásában olvashatunk. A turnéval tartva, ahogy lenni szokott, most is lehetőségetek van megnyerni a könyv egy példányát a Kiadó felajánlásában.
NYEREMÉNYJÁTÉK
A regény nem csupán a New York Times bestsellerlistáján szerepelt több, mint száz hétig, de 2008-ban filmet is forgattak a történetből. A turné nyereményjátékában tehát könnyedebb vizekre evezünk, és olyan regények nyomába eredünk, melyek adaptációval is rendelkeznek. A feladatotok egyszerű, a rövid leírásokból találjátok ki, mely könyvadaptációról van szó az adott állomáson, és a film/sorozat címét írjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
A turné állomásai:
09.18. Szembetűnő
09.20. Csak olvass!
09.22. KönyvParfé
09.24. Zakkant olvas
09.26. Hagyjatok! Olvasok!
09.28. Utószó
09.30. Readinspo
10.02. Spirit Bliss Sárga könyves út