Egyél velem könyvet!

KönyvParfé

KönyvParfé

Deborah Moggach: Marigold ​Hotel – Keleti nyugalom

Palak paneer, avagy az indiai spenótos tejsajt

2025. augusztus 04. - KönyvParfé

1_91.jpg

Esetleg láttad a 2015-ben bemutatott Keleti nyugalom - A második Marigold Hotel című egész estés mozifilmet? A film remek, Judi Dench, Maggie Smith és Bill Nighy főszereplésével került vászonra. S vajon azt tudtad, hogy a történetet Deborah Moggach Marigold Hotel című regénye ihlette? Mind a mozifilm, mind a könyv, roppant megható és elgondolkodtató, ugyanis az útkeresésről és önmagunk megtalálásáról szól, mindez megspékelve egy csipetnyi spiritualizmussal. A történet az Athenaeum Kiadó gondozásában és Szigeti Imre fordításában olvasható.

A sztori úgy kezdődik, hogy Ravinak elege lesz az apósából. Miután felesége kérésére az öreget magukhoz veszik, hamar kiderül, hogy rendkívül idegesítő és kellemetlen vele együtt élni. Alanyi jogon kisajátítja a mosdót, a férfi laptopján szexfilmeket néz, és amikor a figyelmetlensége miatt kis híján leég a lakás, Ravi dönt: az apósnak mennie kell. Ekkor találkozik unokatestvérével, Sonnyval, akivel ördögi, s egyszersmind nagy jövedelmet ígérő üzleti tervet eszelnek ki. Mi lenne, ha megnyitnának Bangalore egyik egzotikus hoteljében egy nyugdíjas otthont? Igaz, a Marigolt Hotel már nem ragyog úgy, mint 10-20 évvel ezelőtt, de talán ha Indiába csalogatnák az angliai nyugdíjasokat, akkor nemcsak bevételi forráshoz jutnának, de a nem kívánt társaságtól is könnyűszerrel megszabadulhatnának. A két férfi nagyon komolyan veszi a víziót, és hamar óriási hírverést kap a hely. Ennek hatására jó pár nyugdíjas elutazik a távoli és egzotikus Indiába, hogy egy luxus-otthonban új életet kezdjen. Azonban megérkezésükkor gyorsan rá kell döbbenniük, hogy nem egészen erre számítottak: a szálló finoman szólva sem egy luxuscsoda. S mégis... India vibráló és élettel teli világa őket is beszippantja, és hamarosan azon kapják magukat, hogy újra van értelme az életüknek.

Nagyon megszerettem a szereplőket, akik egy új és izgalmas élet reményében utaznak el Indiába, hiszen már mennyire csábító a jó időjárás és a mangós gin ígérete is! A hotel vezetősége Sonny, Ravi és felesége, Pauline. Az idős lakosok közül megismerkedhetünk Evelynnel, Dorothyval, Normannel, valamint Madge is tiszteletbeli csapattaggá avanzsál. Mindannyiuknak megvan a maga története és az indoka, amiért úgy döntöttek, hogy szállodába költöznek és elhagyják Nagy-Britanniát. Lehetőséget látnak benne és egy esélyt, hogy újra felfedezzék az életet, és persze önmagukat.

A kötet három részre osztott, így az elején próbáljuk felvenni a ritmust és megismerni a szereplőket. Márpedig belőlük bőven akad, ráadásul mindannyiuk története fontos, hogy megismerjük a későbbi miértjeiket. A második etapban már bonyolódik a helyzet, ott nem csak új szereplők érkeznek a régiekhez, de rengeteg történés és pletyka kap szárnyra, s mindez már a különleges és egzotikus Bangalore-ban játszódik. Ettől egy kicsit keszekusza itt-ott a történet, de a harmadik részben minden értelmet nyer és kisimul.

Amikor a lakók rájönnek, hogy a dolgok nem egészen úgy vannak, ahogyan azt hirdették, kitör egy kisebbfajta pánik. A szálloda romos állapotban van, a személyzet szeszélyes, és az ott dolgozó ápolónő nem sok érdeklődést mutat az idősek gondjai iránt. Azonban nem kell sok idő, hogy szereplőink otthonosnak érezzék magukat és életre szóló barátságok szövődjenek. De imádtam a történetben, hogy a vendégeknek megvannak a saját aggodalmai és problémái, ám egy támogató hálózat alakul ki a társaságon belül, mely szélesebb és talán szorosabb is, mint valaha a családjuké volt.

Élveztem ezt a regényt, még úgy is, hogy a filmet láttam először. Vannak hasonlóságok, bár nagyon sok mindenben eltérnek egymástól. Valahogy a regényben jobban kijönnek a szereplők vonásai, nem beszélve arról, hogy sokszor nem olyan vidám ez a barakk, hanem inkább megrendítő. A szereplők jól tükrözték a társadalom különböző típusait, elég vegyes háttérrel rendelkeznek. Azonban akkor érzünk majd némi szomorúságot, amikor megtudjuk, hogy az idősekről milyen különböző okok miatt nem gondoskodik a saját családjuk. 

Ajánlom azoknak ezt a könyvet, akik szeretik Indiát és szívesen olvasnának róla többet. Valamint azoknak is, akik kedvelik a lassú és sok szereplős történeteket. De figyelmeztetlek, ez egy érzelmes könyv, s ha már a középkor tájékán tartasz, akkor még inkább. Mert az öregség küszöbén állva nagyon meg lehet érteni a szereplők gondolatait.

Palak paneer, avagy az indiai spenótos tejsajt

Kézenfekvő volt, hogy a történet helyszíne miatt indiai étel kerül a könyv mellé. Végül a palak paneer mellett döntöttem, mert már ezer éve ki akarom próbálni ezt a tejsajtot. Ráadásul ez a könnyű fogás a maga fűszeres egyszerűségében valami mennyei. Nagyon ajánlom kipróbálásra, nálam biztosan nagyon sokszor előkerülő jolly joker lesz.2_95.jpg

Először a paneert készítem, mert ennek kell némi idő. Ha veszel grillsajtot, vagy tofuval készítenéd el, az is működhet és eléggé le is csökkenti a főzés idejét, de én most igyekeztem tradicionálisan elkészíteni ezt a fogást. Egyébként ez a házi paneer  az indiai étrend nagyon fontos része, ráadásul sokféleképpen felhasználható, hiszen fűszeres currykhez, grillezéshez és salátákhoz is kiváló.

A paneer hozzávalók:

  • 2 liter zsíros házi tej
  • 2-3 evőkanál citromlé

Először kibélelek egy tálat sajtkendővel. Ezután egy vastag aljú lábasban közepes lángon forralni kezdem a tejet. Ez akár 25-30 perc is lehet, de nem veszem feljebb a lángot. Amikor elkezd forrni, alacsony hőfokra állítom a gázt és kevergetem, majd apránként hozzáadom a 2 evőkanál citromlevet. Alacsony hőfokon 30-40 percig kevergetve főzöm, majd amikor kezd kicsapódni és elkülönül savó, lehúzom az edényt a tűzről. (Ha nem csapódna ki, hozzáadok még 1 evőkanál citromlevet.)
Ezt a zavaros levet a kibélelt tálba öntöm. Hideg vizet engedek a tetejére és átmosom a tej szilárd részeit, és így megszabadulok a maradék savótól. Egy kis batyut csinálok a sajtkendőből és kinyomok belőle minél több folyadékot. Összecsavarom a textilt és lelapítom, majd egy tányérra teszem és súlyt pakolok rá. (Néhány nehéz edény tökéletes erre a célra.) Hagyom legalább 1 órát dermedni, majd kicsomagolom és már szeletelhető is a paneer. Kockákra vágom és forró serpenyőben kicsit megpirítom az oldalait, mielőtt a spenótos szószhoz adnám.

Palak paneerhoz:

  • 450 g bébispenót, vagy használhatsz apróra vágott fagyasztottat is
  • 1-2 ek ghí vagy olaj
  • 1 babérlevél
  • 1 tk köménymag
  • 1-2 zöld chili apróra vágva
  • 4-5 gerezd zúzott fokhagyma
  • 4-5 cm frissen reszelt gyömbér
  • 1 közepes vöröshagyma, apróra szeletelve
  • 1 közepes paradicsom, apróra darabolva
  • fél tk kurkuma
  • fél tk chilipor (opcionális)
  • fél tk köménymag
  • 1 tk korianderpor
  • 1 tk garam masala
  • 1 ek citromlé
  • 2-3 ek tejszín
  • + a korábban felkészített paneer

Egy nagy fazékban 2-3 bögre vizet forralok és hozzáadom a spenótleveleket. Addig főzöm, míg összeesnek a levelek, ez kb. 2 perc. Leszűröm és gyorsan hideg vízbe teszem, hogy ne főljön tovább és megőrizze a szép, zöld színét. Miután kihűlt, leöntöm róla a vizet és turmixgépbe teszem a zöld chilivel és a sóval.
Egy serpenyőben közepes hőfokon olajat hevítek. Hozzáadom a babérlevelet és a köménymagot. Miután a magok megpirultak, hozzáadom a vöröshagymát és üvegesre párolom. Erre megy a gyömbér és a fokhagyma, majd világosbarnára pirítom. Hozzákeverem a paradicsomot és addig főzöm, míg megpuhul és kissé szétesik. Mehet hozzá a maradék fűszer, majd tovább párolom 1-2 percig. Figyelek rá, hogy ne kapjon oda, ha szükséges, adok hozzá egy kis vizet. Hozzáadom az előzőleg megpirított paneer kockákat, majd mehet rá a spenótpüré, melyet szintén 1-2 percig párolok. Citromlével és korianderporral fejelem meg a végén. Jól összekeverem és lehúzom a tűzről. Ekkor mehet még rá a tejszín, végül tálalom. Jól áll neki a naan kenyér, a paratha és a rizs is. Jó étvágyat hozzá!

ParféTipp: A paneer készítésekor citromlé helyett ecetet is használhatsz. A leszűrt savót ne dobd ki, felhasználhatod naan kenyér készítéséhez, vagy akár currykhez is adhatod. A paneer hűtőszekrényben 1 hétig is eláll, de akár le is fagyaszthatod.hotel_marigold.jpg

Megjelent Deborah Moggach Marigold Hotel című könyve az Athenaeum Kiadó gondozásában. A kötetből inspirálódva már film is készült, melyben a méltán híres Maggie Smith is játszik többek között. Tartsatok bloggereinkkel és fedezzétek fel a keleti nyugalmat árasztó időseknek szánt szálló hangulatát, nem máshol, mint Indiában!

NYEREMÉNYJÁTÉK

A könyv nagyobbrészt Indiában játszódik, így szerves része az indiai kultúra és a hinduizmus. Az utóbbiból inspirálódva, minden állomáson egy képet láthattok az egyik hindu istenségről, akinek a nevét a Rafi megfelelő dobozába kell beírnotok. Kérünk titeket, hogy igyekezzetek a magyar írásforma szerint leírni a neveket!
(Figyelem! Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a válasz elküldése után már nem áll módunkban manuálisan javítani rajta. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.)

hotelmarigold.jpg

A turné állomásai:
07.31.  Ambivalentina
08.04.  KönyvParfé
08.08.  Szembetűnő

A bejegyzés trackback címe:

https://konyvparfe.blog.hu/api/trackback/id/tr2718918090

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása